Kołdra i poduszka – niezbędne elementy każdej sypialni

O tym jak ważny jest pełnowartościowy odpoczynek nocny – nikogo nie trzeba przekonywać. Jakość snu przekłada się na sposób funkcjonowania w ciągu dnia i ogólne samopoczucie. Sypialnia powinna więc gwarantować optymalne warunki do komfortowego spania: ciszę, możliwość zaciemnienia pomieszczenia oraz wygodne łóżko. To ostatnie to nie tylko stabilna i wystarczająco szeroka konstrukcja oraz odpowiednio dobrany materac, ale również podstawowe elementy posłania, czyli kołdra i poduszka. Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz? Sprawdźmy jaka jest historia związana z tym powiedzeniem i przekonajmy się nad czym i pod czym najchętniej śpi współczesny człowiek.

Starożytna historia posłania

Zaskakiwać może fakt, że historia kołdry jest dłuższa niż historia samego łóżka i materaca. Już prehistoryczny człowiek przykrywał się bowiem zwierzęcymi skórami (przede wszystkim skórami bizonów i niedźwiedzi), ale sypiał na gołej ziemi, najczęściej w jakiś jej zagłębieniach (znalezionych lub przygotowanych samodzielnie). Cienką warstwę izolującą od podłoża mogły wówczas stanowić trawa, liście i drobne gałęzie. Dopiero w starożytnym Egipcie zaczęto pleść maty, które stanowiły pierwowzór materaca, a dla faraonów powstawały pierwsze łóżka – konstrukcje były wyposażone w specjalne podpórki, dzięki którym misterne fryzury władców pozostawały nienaruszone podczas nocnego odpoczynku.

Kolejny krokiem w kierunku wygodnego łóżka były sienniki, czyli płócienne worki wypełnione sianem i słomą, a później również piórami, pierzem i wełną. Takie “materace” zapewniały w końcu solidną izolację od podłoża i zdecydowanie poprawiały komfort snu. Powoli zaczęto również tworzyć konstrukcje łóżek, które wznosiły powierzchnię spania ponad podłogę – wysokość posłania świadczyła wówczas o statusie społecznym i zamożności danej osoby. W roli kołdry wciąż używano zwierzęcych skór, ale również nieco lżejszych futer. Pierwsze poduszki wypełniane były pakułami (włókna słomy), a także suchym mchem i liśćmi. Z czasem sienniki zaczęto obszywać (na początku skórami wilków i niedźwiedzi, a następnie materiałami takimi jak len, czy bawełna), a pierze i puch wykorzystywać również do tworzenia poduszek (kołdry wypełnione pierzem i puchem powstały zdecydowanie później).

Królewskie łoże i inne ciekawostki

Władcą, który ponad wszystko kochał wylegiwanie się w łóżku był Ludwik XIV. Ludwik XIV rządził Francją i Nawarrą na przełomie XVII i XVIII wieku, a swoje rozkazy często wydawał… z łóżka. W Wersalu znajdowało się ich ponad 400, a każe pełne było miękkich poduszek i kołder obleczonych w atłasową pościel. Prawdopodobnie właśnie z tego okresu pochodzi określenie “królewskie łoże”. Najlepszym dowodem na zamiłowanie króla do wygodnych posłań niech będzie ponad dwadzieścia dzieci, które urodziły się ze związków z małżonką oraz kilkunastoma kochankami Ludwika XIV.

łoże królewskie

Nie ma nic przyjemniejszego niż wskoczyć do ciepłego łóżka?

Oczywiście!

Sposobów na rozgrzanie posłania było sporo. Wsadzało się doń na przykład rozgrzane kamienie lub cegły, a wersji dla zamożnych – szkandel, czyli specjalne miedziane naczynie, które wypełniano gorącą wodą lub rozgrzanym węglem i umieszczano pod posłaniem. Współczesny człowiek, chcąc ogrzać łóżko i pościel używa najczęściej termoforu. Za autorów tej metody należy uznać perskich nomadów, którzy jako rozgrzewający posłanie element używali bukłaków z koźlej skóry wypełnionych wodą. Za dnia napełnione bukłaki wystawiali na słońce, by w ten sposób nabrały temperatury, którą następnie oddawały pod posłaniem.

Potrzeba oblekania posłania materiałami, które można było prać, zaistniała w szerszej świadomości w XVI wieku. Ludzi dziesiątkowały wówczas choroby, których rozprzestrzenianie można by ograniczyć, dzięki podniesieniu stopnia higieny w codziennym życiu. Za pomysłodawcę i propagatora stosowania materiałowych, łatwych do dezynfekcji (poprzez pranie w wysokich temperaturach), okryć dla poduszek i kołder uznaje się belgijskiego lekarza i epidemiologa, Marieza Goretebe. Do Polski pościel z tkanin przywiózł sam Vasco Da Gama, który sprezentował ją z okazji zaślubin królowi Augustowi i jego małżonce.

Współczesna poduszka i kołdra

Współczesny człowiek ma do wyboru wiele rodzajów posłań, wykonanych z różnych materiałów, w różnych rozmiarach i rozmaicie wypełnionych.

Jaką poduszkę wybrać?

Wybierając poduszkę należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wypełnienie, a w następnej kolejności na kształt i rozmiar. Klasyczne poduszki są kwadratowe lub prostokątne i najczęściej występują w rozmiarach: 40×40, 60×70 lub 70×80. W zależności od tego, w jakiej pozycji najczęściej śpimy – powinniśmy wybrać poduszkę płaską, niską i miękką (osoby śpiące na brzuchu), ergonomiczną, o średniej wysokości i twardości (osoby śpiące na plecach) lub wysoką i twardą (osoby śpiące na boku).

Wypełnienie poduszki może być naturalne lub syntetyczne. Do najwyższej jakości wypełnienia naturalnego zalicza się puch – poduszki puchowe są miękkie i lekkie, doskonale odprowadzają wilgoć i mogą nam służyć przez długie lata (pod warunkiem regularnego czyszczenia). Nieco tańsze są poduszki wypełnione pierzem. Możemy również wybrać poduszki wełniane, poduszki wypełnione orkiszem, gryką, łuskami prosa czy pestkami wiśni (ponoć mają właściwości przeciwbólowe). Sporą popularnością cieszą się antyalergiczne poduszki bambusowe – wypełnienie bambusowe gwarantują świetną przepuszczalność powietrza i wilgoci oraz ma właściwości antystatyczne i antybakteryjne.

Sztuczne wypełnienie poduszek jest bardzo zróżnicowane. W tej kategorii możemy znaleźć zarówno kiepskiej jakości poduszki wypełnione aniliną (pociętymi włóknami akrylowymi), jak i dobrej jakości granulatem poliestrowym lub silikonowym. Ogromną popularnością cieszą się w ostatnich latach poduszki wypełnione pianką “memory”, która “zapamiętuje” kształt głowy i karku osoby z niej korzystające, dopasowując się tym samym do jej indywidualnych potrzeb.

Jaką kołdrę wybrać?

Wybierając kołdrę należy zwrócić uwagę na kilka jej cech: rozmiar, wypełnienie i klasa cieplna to najważniejsze z nich. Kołdry dostępne są w kilku rozmiarach: od 140×200 do nawet 200×220. Przyjmuje się, że długość kołdry powinna być dłuższa od długości ciała człowieka o minimum 20 cm, a szerokość jest parametrem, który możemy dopasować do swoich preferencji (pod kołdrą o szerokości 200 cm i więcej zazwyczaj komfortowo wyśpią się dwie osoby). Najpopularniejszy rozmiar to kołdra 160×200, będąca wystarczającą dla większości osób dorosłych (kołdra dla niemowlaka i kołdra dla dziecka będą odpowiednio mniejsze, dopasowane do gabarytów małego człowieka oraz jego łóżeczka).

Klasyczne wypełnienie kołdry to wypełnienie puchowe, a kołdra puchowa i kołdra z pierza to wciąż najchętniej kupowane rodzaje tego elementu posłania. W roli naturalnego wypełnienia kołdry sprawdza się również wełna (kołdra wełniana jest idealna na zimę!), a także: włókna kukurydziane i bambus. Rosnącą popularnością cieszą się ekonomiczne kołdry poliestrowe, które jednak mogą nie zdać egzaminu podczas chłodniejszych nocy. Alternatywą dla naturalnego puchu może być z kolei granulat silikonowy (nazywany nawet sztucznym puchem) – kołdra silikonowa ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i jest polecana alergikom (można ją prać, bez obawy o elastyczność i puszystość produktu).

Kołdra ma nam przede wszystkim gwarantować komfort cieplny w nocy, dlatego istotnym parametrem będzie w przypadku kołder klasa cieplna. W zależności od kraju i producenta będzie ona różna (nie ma jednej, uniwersalnej klasyfikacji) i w różny sposób oznakowana: za pomocą cyfr (np. w skali 1-4) lub opisowo (np. kołdra letnia, kołdra zimowa, kołdra całoroczna, kołdra cztery pory roku itp.).

Poduszki i kołdry do zadań specjalnych

Poduszki i kołdry mogą również pełnić szereg dodatkowych funkcji lub mieć specjalne walory. W kategorii poduszek i kołder do zadań specjalnych znajdują się również nowości, które dzięki wyjątkowym właściwościom są w stanie zaspokoić niecodzienne wymagania, potrzeby i oczekiwania.

Poduszki ergonomiczne, ortopedyczne i medyczne

Poduszki ergonomiczne to szeroka kategoria produktów, które zostały tak ukształtowane i wypełnione, by podpierać kręgosłup w odpowiedni sposób, gwarantując jego optymalne ułożenie podczas snu. Najpopularniejsze są oczywiście poduszki ortopedyczne pod głowę, dzięki którym możliwe jest odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa, rozluźnienie mięśni i stawów, eliminacja dolegliwości bólowych oraz pełnowartościowy nocny odpoczynek.

Lekarze, rehabilitanci i fizjoterapeuci mogą również zalecić swoim pacjentom stosowanie innych rodzajów poduszek ortopedycznych (podpierających inne części ciała, np. rehabilitacyjnych poduszek lędźwiowych), jak również poduszek medycznych (np. zapobiegających poduszek przeciwodleżynowych).

Poduszki dla kobiet ciężarnych i karmiących

Okres ciąży i karmienia to szczególny czas w życiu kobiety. Rosnący brzuch (zwłaszcza w III trymestrze ciąży) może skutecznie uniemożliwić komfortowy sen. Wówczas z pomocą przychodzi poduszka dla ciężarnych, znana powszechniej pod nazwą “rogal” (poduszka ma kształt rogala). Kobieta ciężarna może dowolnie ułożyć rogala, dopasowując poduszkę maksymalnie do swoich aktualnych potrzeb.

Rogal przydaje się również w okresie karmienia piersią – stanowi doskonałe podparcie dla kobiety (podczas karmienia w pozycji leżącej lub półleżącej), jak i dla dziecka.

Poduszki i kołdry antyalergiczne

Poduszki wykonane ze specjalnych tkanin i wypełnień, które obniżają ryzyko ich kolonizacji przez roztocza kurzu domowego oraz inne zanieczyszczenia mogące powodować alergie. W kategorii poduszek i kołder antyalergicznych znajdziemy zarówno posłania wypełnione surowcami naturalnymi (np. poduszki i kołdry bambusowe), jak i poduszki oraz kołdry z wypełnieniem syntetycznym (większość z nich można regularnie, w warunkach domowych prać, usuwając tym samym większość powodujących alergie zanieczyszczeń).

kołdra antybakteryjna

Źródło: https://wendre.pl/product/koldra-antibacterial-nie-spij-z-bakteriami/

Kołdry na cztery pory roku

To klasyczne kołdry, które dzięki specjalnemu wypełnieniu i obszyciu sprawdzają się zarówno podczas ciepłych, jak i zimnych nocy. To doskonała alternatywa dla kupowania dla każdego członka rodziny dwóch kołder sezonowych (jednej na wiosnę i lato, drugiej na jesień i zimę). Kołdra 4 pory roku to funkcjonalne element pościeli, najczęściej składający się z dwóch kołder (letniej i wiosennej), które po spięciu za pomocą wygodnych zatrzasków idealnie sprawdzają się jesienią i zimą.

Kołdry obciążeniowe

Kołdry obciążeniowe to kołdry sensoryczne, których zadaniem jest wyciszenie i uspokojenie człowieka. Terapeuci zalecają ich stosowanie przede wszystkim dzieciom borykającym się z nadpobudliwością, ale również mających problem z koncentracją, lękami i stanami depresyjnymi oraz bezsennością. Odpowiednio dobrana kołdra obciążeniowa sprzyja relaksowi i może znacząco poprawić jakość nocnego odpoczynku. Z tego rodzaju kołdrowej terapii mogą również skorzystać osoby dorosłe!

Poduszki dekoracyjne

To jeden z ulubionych dodatków tekstylnych, za pomocą którego możemy łatwo odmienić wnętrze, dodając mu charakteru i miękkości. Kolorowe poduszki, poduszki z nadrukiem oraz poduszki ze zdjęciem to jednak nie tylko ozdoba salonu lub sypialni, ale również doskonały sposób na podniesienie komfortu naszej domowej strefy wypoczynku.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 - liczba głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...