rodzaje kołder

Jak wybrać kołdrę na lato?

Lato w pełni.  Wraz z upalnymi dniami nadchodzą też ciepłe noce. Zasypianie w ich trakcie bywa nie lada wyzwaniem. Komfortowy sen utrudniać nam może panująca wewnątrz pomieszczeń temperatura. Na szczęście, wpływ na jakość wypoczynku regulować możemy z pomocą… letniej, oddychającej kołdry. Czym kierować się przy jej wyborze? Na jaki lekki model postawić? Oto garść praktycznych inspiracji!

Zmiana kołdry na letnią – dlaczego warto?

Komfortowy sen to podstawowy element prawidłowej regeneracji organizmu. Tymczasem, w letnie dni, wysokie temperatury utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają nam zaśnięcie. W efekcie zamiast wypoczywać, budzimy się kilka razy w ciągu nocy zlani potem. Nic więc dziwnego, że nieustannie przybywa zwolenników zmiany kołder całorocznych na letnie. Należymy do nich również i my – wiemy bowiem, że odpowiednio dobrana letnia kołdra uchroni nas przed nadmiernym przegrzewaniem. A to z kolei wpłynie pozytywnie na nasz komfort snu.

Kiedy zmienić kołdrę z zimowej na letnią?

Wtedy, kiedy temperatura w ciągu dnia utrzymuje się powyżej 20 stopni Celsjusza. Ciepłą, bo grubą kołdrę, która sprawdzi się w chłodne zimowe noce, najlepiej zastąpić wtedy cienką i delikatną, zapewniającą odpowiednią cyrkulację powietrza. Uchroni nas przed przegrzewaniem się organizmu i lepiej radzić będzie sobie z odprowadzaniem wilgoci. Letnia kołdra przyda nam się jednak nie tylko w samej sypialni. Równie dobrze możemy zabrać ją ze sobą w podróż czy na piknik za miastem, czyli wszędzie tam zastąpi nam śpiwór lub koc.

Jaką kołdrę na lato wybrać?

Przy wyborze letniej kołdry warto zwrócić uwagę na dwa jej kluczowe parametry. Są nimi gramatura (waga) i typ wypełnienia. Najlepszym wyborem na letnie dni będą ultralekkie kołdry z wypełnieniem syntetycznym, które imituje puch. Doskonale sprawdzą się one w przypadku alergików, gdyż nie przyciągają kurzu i roztoczy, a przy okazji mogą być prane bez obaw w pralce. Co ważne, zapewniają one właściwą cyrkulację powietrza, a to sprawia, że nie będziemy pod nimi narażeni na przegrzanie, zaś wydzielany przez naszą skórę pot będzie mógł swobodnie odparowywać.

Bez względu na rodzaj wybranego wypełnienia, należy zwrócić uwagę na to, czy pościel posiada certyfikat OEKO-TEX® Standard 100. Atest ten stanowi potwierdzenie, że produkt został przebadany i nie posiada żadnych substancji szkodliwych.

Trzecim ważnym aspektem są rozmiary kołder. Najpopularniejsze warianty to kołdra letnia 180×200 cm oraz kołdra letnia 200×200 cm. Dobór właściwego rozmiaru pomoże nam w pełni cieszyć się pełnym komfortem snu i wypoczynku.

ALVSBYN – idealna letnia kołdra

Lekka, przewiewna, a przy tym puszysta – to idealna kołdra na lato. Model ALVSBYN, dostępny w ofercie WENDRE spełnia wszystkie te wymogi. Nasza propozycja na upalne noce wykonana została z trwałego i odpornego na osiadanie kurzu materiału – 100% poliestru (mikrofibra) o gramaturze 82 g/m². Wypełnienie kołdry stanowi recyklowane włókno HCS (gramatura 100 g/m2). Dzięki pikowanej strukturze, miękkie i delikatne wypełnienie kołdry rozkłada się w sposób równomierny i się nie zbija.

Ciekawym akcentem estetycznym jest wykończenie kołdry szarym overlockiem. Sama kołdra jest też przyjazna osobom podatnym na reakcje uczuleniowe, gdyż minimalizuje rozwój roztoczy. Bez obaw można prać ją w pralce automatycznej, w temperaturze do 40 stopni Celsjusza. To jednak nie koniec zalet – kołdra ALVSBYN po zrolowaniu zajmuje niewiele miejsca. To sprawia, że mieści się nawet w bagażu podręcznym. Kołdra letnia ALVSBYN to dwa warianty rozmiaru. Dostępna jest jako kołdra letnia 155×200 cm oraz jako kołdra letnia 220×200 cm.

Przygotowanie sypialni do lata

Zamiana kołdry na letnią to nie jedyne, co możemy zrobić w trosce o higienę snu w upalne noce. Równie ważne jest też regularne wietrzenie sypialni oraz samej pościeli – poranne lub wieczorne. W ciągu dnia sypialniane okno warto zamknąć i zasłonić, by ograniczyć nagrzewanie się pomieszczenia. Ulgę od upałów może przynieść nam również satynowa piżama czy pościel. Pomocne będą też rośliny oczyszczające powietrze, takie jak dracena, skrzydłokwiat czy zielistka.

Czym różni się kołdra letnia od zimowej lub całorocznej?

Przyjrzymy się nieco bliżej specyfice różnych rodzajów kołder. 

 • Kołdry letnie – jak wskazuje sama ich nazwa, znajdują zastosowanie podczas ciepłych letnich nocy. Dzięki niskiej gramaturze są lekkie, miękkie i przewiewne. Świetnie chronią więc ciało przed przegrzewaniem się w czasie snu. W tej kategorii znaleźć można zarówno kołdry wykonane z naturalnych, jak i syntetycznych materiałów.
 • Kołdry zimowe – przeznaczone do użytku w mroźne zimowe noce. Posiadają największą gramaturę, za sprawą której są bardzo ciepłe i stosunkowo lekkie. Specjalna konstrukcja gwarantuje odpowiednią ilość ciepła dla ciała, bez ryzyka jego przegrzania. Kołdry na zimę powstają przede wszystkim z puchu, choć dostępne są także modele z syntetycznym wypełnieniem.
 • Kołdry całoroczne – uniwersalne kołdry, które z powodzeniem stosować można o każdej porze roku. Stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości przechowywania osobnych kołder na lato i na zimę. Kołdry całoroczne mają średnią gramaturę. Powstają z puchu lub materiałów syntetycznych.

Jak odróżnić różne typy kołder?

Wiemy już, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje kołder. Jak jednak odróżnić od siebie kołdry letnie, zimowe lub całoroczne podczas zakupu? To proste! Informację o zastosowaniu kołdry, a właściwie poziomie ciepła, jaki zapewnia, znaleźć można na metce, zawierającej oznaczenia producenta. W przypadku kołder, tak zwaną rezystancję termiczną określa się według kilku skal. Nie ma jednak uniwersalnej, a więc wyłącznie od producenta zależy, jakie oznaczenie spotkamy na oferowanym przez niego wyrobie.

Oznaczenia cieplne kołder
 Najpopularniejsze oznaczenia to:

 • sezonowa skala ciepła – określa przeznaczenie kołdry dla poszczególnych pór roku, najchłodniejsza według tej skali będzie kołdra letnia, zaś najcieplejsza kołdra zimowa. Skala ta popularna jest choćby wśród polskich producentów kołder.
 • liczbowa skala ciepła – umowna skala, w przypadku której na metce znajdziemy numer od 1 do 6. Zmarzluchom komfortowy sen zapewni kołdra oznaczona szóstą. Osoby przyzwyczajone do delikatnego chłodu, wybiorą kołdrę z dwójką lub nawet jedynką. Równie często stosowana, co skala sezonowa, jednak bardziej od niej precyzyjna.
 • trzystopniowa skala cieplna – dzieli kołdry na trzy grupy – chłodne (na lato), ciepłe (na wiosnę i jesień) i bardzo ciepłe (na zimę). Stosowana przez duże sieci, takie jak IKEA.
 • skala TOG – naukowe określenie właściwości cieplnych kołder, najbardziej precyzyjne, stosowane w Wielkiej Brytanii i na zachodzie Europy. Skala rozpoczyna się od wartości 3 TOG (kołdry ultralekkie) i kończy się na 16,5 TOG (kołdry bardzo ciepłe).

Dlaczego warto dopasowywać kołdrę do pory roku?

Dlaczego parametry cieplne są tak istotne? Przede wszystkim nie ma nic gorszego niż zakup kołdry, która już pierwszej nocy okaże się zbyt chłodna lub zbyt ciepła. Jak już wspominaliśmy, komfortowy sen to podstawowy element prawidłowej regeneracji organizmu. I to właśnie w trosce higienę snu powinniśmy zadbać o wybór kołdry odpowiedniej dla danej pory roku. W Polsce, w kraju o klimacie umiarkowanym z ciepłym latem i chłodną zimą, warto dopasować kołdrę do warunków w sypialni.

I tak, latem stawiajmy na kołdry lekkie i cienkie. Wraz z nadejściem upalnych nocy, gdy temperatura w sypialni wzrasta, leżąc pod kołdrą wydzielamy więcej wilgoci w postaci potu. Zmiana kołdry z zimowej na letnią złagodzi uczucie gorąca, poprawiając przy tym cyrkulację powietrza. Sporym atutem jest też możliwość zabrania kompaktowej i ważącej niewiele kołdry na wakacyjny wyjazd. W zimowe, znacznie chłodniejsze noce, ta sama kołdra nie zda jednaj egzaminu. W słabiej ocieplonych domach i mieszkaniach, w których temperatura nocą spada poniżej 24°C niezbędna będzie kołdra zimowa. Jej ciepło docenią też typowe zmarzluchy, które do komfortowego snu potrzebują dużej dawki ciepła.

W „ciepłych” sypialniach doskonale sprawdzi się natomiast kołdra całoroczna. Polubią ją też osoby, które słabiej znoszą zbyt wysoką temperaturę lub intensywnie pocą się w czasie snu.Decyzję o zakupie należy podjąć w oparciu o własne preferencje dotyczące pożądanego komfortu termicznego. Tylko właściwie dobrana kołdra sprawi, że o poranku obudzimy się rześcy i wypoczęci.

Wypełnienie kołder

Podstawowym kryterium doboru idealnej kołdry jest typ jej wypełnienia. Do wyboru mamy kilka różnych rodzajów. Najpopularniejsze z nich to:

 • Puch – najczęściej spotykane wypełnienie, pochodzące zwykle z podszycia dorosłych gęsi i kaczek. Cenione z uwagi na lekkość i naturalną sprężystość. Kołdry z puchu szybko wracają do swojej pierwotnej postaci, na długo zachowując swój nienaganny kształt i właściwości. Materiał ten znany jest też ze swoich wyjątkowych parametrów cieplnych. W letnie noce daje przyjemne otulenie, w chłodnie gwarantuje optymalne ciepło. Obok kołder zrobionych z całości z puchu spotkać można również kołdry półpuchowe, wypełnione mieszanką puchu i małych piórek.
 • Pierze – najbardziej znany, obok puchu, materiał stosowany jako wypełnienie kołder. Jest w w 100% naturalny, wyróżnia się wysoką sprężystością, miękkością i lekkością. Podobnie też jak puch i półpuch cechuje go zdolność do wchłaniania i odprowadzania wilgoci z ludzkiego ciała.
 • Wełna – podobnie jak puch, ceniona jest za swoje właściwości cieplne. W gorące dni rozkurcza się, usprawniając przepływ powietrza i chłodząc tym samym ciało. W trakcie chłodniejszych nocy kurczy się zaś, w efekcie okrywając i zapewniając ciału więcej ciepła. Kołdry wełniane należą do jednych z najbardziej wytrzymałych i trwałych. Stosowane są chętnie w przypadku chorób o podłożu reumatologicznym.
 • Bawełna – lekkie i sprężyste włókno pochodzenia roślinnego zapewnia wykonanej z bawełny kołdrze świetną cyrkulację powietrza. Bawełniane kołdry, choć nie należą do najcieplejszych, są wyjątkowo przyjemne w dotyku i praktyczne w użytkowaniu.
 • Włókno poliestrowe –materiał składający się ze spiralnie skręconych włókien, które wewnątrz mają powietrzne kanaliki. Spiralnie skręcone włókna gwarantują lekkość, elastyczność i właściwości antystatyczne. To nieprawda. Taki wkład sprawdza się zarówno w kołdrach lennik jak zimowych, w zależności od gramaturyJest uniwersalny, przystępny cenowo i dlatego większość osób wybiera takie kołdry. Latem sprawdzi się szczególnie dobrze ponieważ gwarantuje lekkość i dobrą cyrkulację powietrza.

Już dziś pomyśl o komforcie i higienie snu w upalne noce. Zamów idealną letnią kołdrę ALVSBYN w sklepie internetowym WENDRE. Zapraszamy!

kołdra letnia

Sprawdź kołdrę ALVSBYN!

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Zagłosuj!)
Loading...